Eurocash Gastronomia wywodzi się ze spółki McLane Polska Sp. z o.o., części obsługującej rynek gastronomiczny. Spółka McLane Polska sp. z o.o. należy do Grupy Eurocash od 17 kwietnia 2008 r., kiedy to Eurocash S.A. i McLane International LLC zawarły umowę sprzedaży 100% udziałów w McLane Polska sp. z o.o.

 

McLane

Historia firmy McLane sięga roku 1894 kiedy to jej założyciel Robert McLane otworzył w Texasie w USA, małą firmę zajmującą się detaliczną sprzedażą artykułów spożywczych. W ciągu ponad 100 lat istnienia na rynku, ta rodzinna firma przekształciła się w efektywną sieć dystrybucyjną towarów spożywczych o międzynarodowym zasięgu, obsługującą sklepy convenience, supermarkety, oraz restauracje szybkiej obsługi (Fast Food). Jednak prawdziwym motorem wzrostu firmy był wnuk założyciela, Drayton McLane Jr. Przez przeszło 40 lat jego zarządzania firmą jej sprzedaż roczna wzrosła z 3 mln do 19 mld $. W 1990 roku firma została kupiona przez amerykańskiego giganta handlu detalicznego, firmę Wal-Mart. Drayton Jr. pozostał prezesem McLane oraz przyjął funkcję vice prezesa Wal-Marta. W 1992 powstaje McLane Group, na czele której w 1993 staje Drayton Jr. W 1999 roku po zakupie polsko-holenderskiej firmy ABCO, McLane zaczyna swoją działalność na rynku polskim pod nazwą McLane Polska. sp. z o.o.

 

Eurocash

Spółka Eurocash pojawiła się na rynku polskim w 2003 roku w wyniku wykupu menedżerskiego od Jeronimo Martins, jednostki Cash & Carry. Wykupu dokonał Luis Amaral , który w latach 90-tych był pierwszym Country Menadżerem w Jeronimo, w czasie kiedy Biedronka i Eurocash powstawały. Od 2003 roku Luis Amaral nieprzerwanie przewodzi firmie, doprowadzając do wzrostu sprzedaży z 1,3 mld do 6,5 mld PLN. Dziś Eurocash jest dominującym hurtownikiem towarów FMCG w Polsce z blisko 30% udziałem w rynku. Przejęcie firmy McLane pozwoliło na wejście do rynku gastronomicznego, który Eurocash uważa za strategiczny. Ponadto przejęcie przyniosło synergię w zakupach oraz koszcie zaplecza organizacyjnego, przez co klienci zyskali mocniejszego oraz lokalnego partnera.